W jakim wieku dziecko może uzyskać prawo jazdy?
Osoby niepełnoletnie mogą uzyskać prawo jazdy:
– kat. Am (14 lat, motorowery, czterokołowce lekkie)
– kat. A1 (16 lat, motorowery, motocykle do 125cm3)
– kat. B1 (16 lat, motorowery, czterokołowce)
Powyższe kursy prawa jazdy dla dzieci można rozpocząć w Rajdowej Szkole Jazdy na 3 miesiące przed uzyskaniem wymaganego wieku, natomiast młodsze dzieci mogą skorzystać z zajęć w Akademii jazdy KIDZZ.
Czy rodzic może sam uczyć dziecko jeździć samochodem?
Dość popularną praktyką rodziców jest udostępnianie pojazdu mechanicznego dziecku przed osiągnięciem wymaganego wieku. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że nauka jazdy pod okiem rodzica, choćby na nieuczęszczanej drodze, może skończyć się karą grzywny (art. 96 k.w.). Nawet jazda quadem na prywatnym terenie, która niesie ryzyko niekontrolowanego wyjazdu dziecka na ulicę lub posesję sąsiada, może skutkować interwencją policji (art. 1, art. 46 pkt 5 p.r.d.). A gdyby taka nauka jazdy skończyła się wypadkiem, to w skrajnych sytuacjach może dojść do pozbawienia wolności rodzica (art. 160, 179 k.k.), a także ograniczenia jego władzy rodzicielskiej (art. 109 k.r.o.).
W jakich warunkach odbywają się zajęcia dla dzieci w Akademii KIDZZ?
Nauka jazdy samochodem dla dzieci odbywa się:
– na zamkniętym terenie
– pojazdem wyposażonym do nauki jazdy (zdublowane mechanizmy sterowania pojazdem)
– przy użyciu pasów bezpieczeństwa dla dzieci
– przy minimalnych prędkościach
– pod całkowitą kontrolą instruktora.
Ze względu na zastosowanie wszelkich możliwych środków ostrożności podczas zajęć nauki jazdy dla dziecka ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń jest sprowadzone do absolutnego minimum. W rzeczywistości jazda samochodem w Akademii jest bardziej bezpieczna niż jazda dziecka na rowerze, hulajnodze, czy deskorolce.
Jakie dzieci mogą jeździć samochodem w Akademii?
Aby dziecko mogło samodzielnie wykonywać większość czynności związanych z prowadzeniem samochodu zaleca się, aby było w wieku co najmniej 5 lat, a wzrost wynosił min. 120cm. W takim wypadku dziecko korzysta z zajęć najwięcej. Możliwy jest również udział dzieci młodszych i niższych, jednak wówczas zajęcia będą miały bardziej charakter zabawy, a niektóre czynności będzie wykonywał za dziecko instruktor. Brak górnej granicy wiekowej.
Jaki samochód wykorzystuje się do nauki jazdy samochodem dla dzieci?
Wykorzystywane są pojazdy, których wymiary wewnętrzne i rozmieszczenie mechanizmów umożliwiają samodzielną jazdę dziecku. Głównie są to auta przeznaczone do szkolenia na prawo jazdy kat. Am (od 14 lat) i B1 (od 16 lat). W przygotowaniu są także inne pojazdy.
Gdzie prowadzone jest szkolenie samochodem dla dzieci?
Nauka jazdy dla dziecka prowadzona jest na placu manewrowym szkoły jazdy. Do ćwiczeń wykorzystywane są gumowe pachołki z tyczkami oraz stanowiska przeznaczone do nauki jazdy.
Jak często dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach praktycznej jazdy?
Dla powstania odpowiednich efektów wystarczy raptem kilkukrotny kontakt dziecka z pojazdem, zanim przystąpi do prawdziwego kursu na prawo jazdy, do którego pozostaje mu jeszcze mnóstwo czasu. Nauka jazdy ma na celu przede wszystkim zainteresowanie dziecka specyfiką prowadzenia samochodu. Nie powinno być to nużące, kojarzące się z obowiązkiem, lecz interesujące, sprawiające dziecku przyjemność przeżycie. Dlatego częstotliwość zajęć należy dostosować przede wszystkim do jego chęci i potrzeb.
Jakie efekty daje nauka jazdy samochodem dla dzieci?
„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”, dlatego wczesny kontakt z pojazdem powoduje, że dziecko:
- nabywa odpowiednie nawyki i odruchy
- uczy się rozróżniać strony
- kształtuje motorykę i pamięć mięśniowo-ruchową
- minimalizuje ryzyko wystąpienia stresu podczas kursu na prawo jazdy
- kreuje wyobraźnię na temat ruchu drogowego
- staje się odpowiedzialne, samodzielne i ostrożniejsze na drodze
Jak wyglądają zajęcia?
Tematyka zajęć jest uzależniona od cech fizycznych, zdolności poznawczych i stopnia zaawansowania dziecka:
- zapoznanie z mechanizmami pojazdu
- sprawdzenie stanu technicznego
- przygotowanie do jazdy
- uruchamianie silnika
- włączanie świateł
- ruszanie i zatrzymywanie
- zmiana biegów
- parkowanie i zawracanie
- slalom
- jazda po łuku
- cofanie
- ruszanie na wzniesieniu
- zabezpieczanie pojazdu na postoju
Jak długo trwa lekcja jazdy samochodem dla dziecka?
Czas jednej sesji to: 20min. Unikamy dłuższych zajęć ze względu na ograniczone zdolności dzieci do zachowania koncentracji, ale również z uwagi na wysiłek fizyczny, jaki dziecko wkłada w prowadzenie samochodu.